Nakładanie się grup odbiorców w reklamie na Facebooku

Tworzenie odpowiednich grup odbiorców na Facebooku, do których chcemy trafiać z naszym komunikatem, jest niezwykle ważne, ale i trudne. O najlepszych grupach na Facebooku pisaliśmy już w jednym z naszych artykułów. Po stworzeniu tychże grup przychodzi czas na sprawdzenie ich zazębiania, co jest równie ważną kwestią, jeśli nie chcemy dopuścić do sytuacji przepalania budżetu.

Z tego artykułu dowiesz się, czym jest nakładanie się grup odbiorców, ale również:

Wyobraź sobie sytuację, w której utworzyłeś całą kampanię; wybrałeś cel i stworzyłeś już nawet świetne reklamy. Zdecydowałeś się kierować przekaz do kilku różnych grup odbiorców. Powiedzmy:

 1. do fanów,
 2. do osób, które zareagowały aktywnie na Twój post lub reklamę.
 3. oraz do osób, które wysłały wiadomość do Twojej strony.

Kampania z różnymi zestawami (grupami) działa już jakiś czas i ma nawet satysfakcjonujące wyniki. Okazuje się jednak, że Twoja reklama trafiała ciągle do tych samych odbiorców. Mało tego, trafiałeś do nich z tą samą kreacją zbyt często, przez co reklama ich znudziła. Niektórych nawet irytowała i postanowili ją zgłosić, co jest poważnym skutkiem ubocznym, jednak najważniejsze jest to, że reklama była dużo droższa.

Jest to bardzo niepożądana sytuacja z perspektywy reklamodawcy, jak i potencjalnego klienta. Częstotliwość wyświetlania to ważna kwestia, o której należy pamiętać podczas tworzenia kampanii, jednak w powyższym przykładzie znaczenie miało również nałożenie się grup odbiorców.

Czym jest nakładanie się grup odbiorców?

Najprościej tłumacząc - nakładanie się grup odbiorców jest to sytuacja, w której dwie (lub więcej) grup, do których kierujemy swój przekaz po prostu pokrywa się. Zobrazować to można w ten sposób: idąc ulicą dostajemy ulotkę od przedstawiciela firmy. Chwilę później na tej samej ulicy dostajemy tę samą ulotkę od innego przedstawiciela tej samej firmy. Irytujące, prawda? W ten sposób z pewnością zniesmaczyliśmy potencjalnego klienta, pokazując swoją reklamę praktycznie w tym samym miejscu, zamiast przenieść osobę roznoszącą ulotki na inną ulicę.

Sam Facebook obrazuje tę sytuację za pomocą kół o różnych kolorach, w których część wspólna to właśnie osoby, do których trafia powielony przekaz. Taka sytuacja nie do końca musi być zagrożeniem, natomiast w efekcie może doprowadzić do słabych wyników osiąganych przez zestawy reklam. Z tego powodu, jak zapewne się domyślasz, należy tego unikać. Maksymalny stopień nakładania, w zależności od źródła informacji, wynosi 20-40%. Warto jednak starać się uzyskać jak najmniejszy wynik.

zazębianie grup odbiorców
Zazębianie się grup odbiorców - obrazowy przykład

Do nakładania się dochodzi wtedy, gdy zestawy reklam mają wyświetlać się w ramach tej samej aukcji (czyli kierowane są do podobnych osób, podobnych grup). Facebook wybiera wtedy zestaw, który osiągnął najlepsze wyniki. Wszystko po to, aby reklamy nie konkurowały ze sobą, co mogłoby doprowadzać do zwiększania kosztów oraz nieefektywnego wykorzystania budżetu. W skrócie: reklamy walczą o te same miejsca, podbijając sobie nawzajem stawki.

Jak unikać nakładania się grup odbiorców?

Aby unikać tej niepożądanej sytuacji, należy odpowiednio tworzyć grupy, nie używając podobnych zainteresowań w dwóch różnych grupach w jednej kampanii. Jednak skąd mamy wiedzieć, czy użyte grupy na pewno się nie nakładają? Otóż do dyspozycji dostajemy dedykowane do tego narzędzie od samego Facebooka, dzięki któremu sprawdzić można, w jakim stopniu reklamy potencjalnie mogą wyświetlać się tym samym odbiorcom. Poza oczywistym zastosowaniem pozwala ono również na kilka innych sztuczek, o czym za chwilę.

Jak sprawdzić, w jakim stopniu grupy się nakładają?

Brak sytuacji, w której występuje nakładanie się grup może często uchronić nasze reklamy od nadmiernych wydatków oraz zakłamanych wyników. Ale jak to zrobić?

 • Po pierwsze; w menedżerze reklam należy przejść do sekcji “Grupy odbiorców”, gdzie znaleźć można wszystkie dotychczas utworzone grupy.
 • Następnie zaznaczamy grupy, które nas interesują (od 2 do 5) i z rozwijanego menu (trzy kropki) wybieramy opcję “Pokaż nakładanie się grup odbiorców”.

Po tym zabiegu naszym oczom powinny ukazać się dane nt. tych grup, grafika ukazująca pokrywanie się oraz procent nakładania wybranych grup odbiorców.

sprawdzanie nakładania się odbiorców
Nakładanie się grup odbiorców - dedykowane narzędzie od Facebooka

Jak rozwiązać problem nakładania się grup odbiorców?

W sytuacji nakładania się grup odbiorców na Facebooku mamy do dyspozycji trzy możliwości:

Scalenie nakładających się zestawów reklam.

Jeśli Twoje zestawy kierowane są do bardzo podobnych grup odbiorców, to po prostu je połącz w jeden większy zestaw o większym budżecie. W ten sposób możesz uzyskać lepsze wyniki.

Zawężenie opcji targetowania

Zawęź swoje grupy używając jednej z opcji targetowania np. wieku, płci bądź lokalizacji. Możesz również spróbować wykluczyć zainteresowania w grupie A, które występują w grupie B, bądź utworzyć oddzielne grupy. Do dyspozycji masz także szereg możliwości targetowania, np. grupy niestandardowych odbiorców (używając piksela lub danych klientów) czy też grupy podobnych odbiorców (czyli osób podobnych do Twoich najlepszych klientów).

Wykluczenie grupy A z grupy B

Ostatnim możliwym wyjściem jest wzajemne wykluczenie całej grupy np. grupy B z grupy A. Ta możliwość jest bardzo przydatna np. do odseparowania osób, które kupiły już nasz produkt/skorzystały z usługi, aby nie trafiać do nich cały czas z tą samą reklamą. Do takich użytkowników kierowane są już reklamy remarketingowe.

Nakładanie się grup odbiorców. Źródło: giphy.com

Pierwsze dwa z wyżej przedstawionych sposobów są totalnie przeciwstawne (jeden rozszerza grupę, a drugi zawęża). Nie jesteśmy jednak w stanie wskazać najlepszego rozwiązania, gdyż każdy przypadek jest inny. Tak jak w większości tego typu sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest testowanie, do czego serdecznie Cię zachęcamy.

Dodatkowe zastosowania narzędzia nakładania się grup odbiorców

Oprócz oczywistego zastosowania, narzędzie to ma jeszcze kilka ciekawych funkcji. Na przykład:

 1. Możemy sprawdzić jaki procent fanów naszego fanpage jest realnymi klientami i na odwrót. Możemy sprawdzić również jaki procent realnych klientów aktywnie reaguje na posty/reklamy bądź wysyła wiadomości oraz czy targetowane osoby rzeczywiście znajdują się w danej grupie. W tym celu należy przygotować wcześniej utworzoną grupę niestandardową, w tym przypadku opartą o dane z witryny. Natomiast istnieje jeszcze łatwiejsze rozwiązanie. Jeśli stosujesz Piksel Facebooka, wystarczy stworzyć grupę osób, które dokonały konwersji i porównać ją ze wspomnianymi wyżej grupami. Jeśli nie korzystasz jeszcze z Piksela, zrób to jak najszybciej. Dowiedz się, jak wdrożyć Piksel Facebooka.
 2. Kolejną możliwością, jaką otwiera przed nami to narzędzie, jest sprawdzenie jaki procent fanów jest aktywny na fanpage. Jak to zrobić? Wystarczy utworzyć dwie grupy: osoby aktywne na stronie oraz grupę fanów i nałożyć na siebie. Później to już tylko analityka.
 3. Ostatni pomysł na wykorzystanie tego narzędzia może przydać się w sytuacji, gdy posiadasz kilka stron na Facebooku (załóżmy, że są one tej samej firmy) i zastanawiasz się nad ich połączeniem. Warto w takiej sytuacji sprawdzić pokrywanie się fanów choćby z czystej ciekawości.

Ograniczenia od Facebooka

Wygląda przyjemnie? Niestety istnieją pewne ograniczenia. Facebook w trosce o prywatność swoich użytkowników nie pozwala na porównywanie grup, które liczą mniej niż 1000 osób, jednak w praktyce jest jeszcze inaczej. Bywa, że Facebook protestuje i nie wyświetla statystyk w przypadku grup liczących 5 000, 10 000, a nawet 15 000 osób. Aktualną sytuację zawsze sprawdzisz w swoim menedżerze reklam.

Podsumowując, system reklamowy Facebooka pozwala nam na bardzo zaawansowane rozwiązania w przypadku tworzenia grup, przez co łatwo można popełnić błąd. Aby unikać sytuacji przepalenia budżetu, trzeba bardzo uważać na nakładanie się grup odbiorców. Działania te zajmują sporo czasu, który jednak można zaoszczędzić powierzając tworzenie i optymalizację kampanii reklamowych np. agencji interaktywnej.


Oceń artykuł
4.5/5
ilość głosów: 76
teamsolution
Marketing | Web Design & Development

Może Cię również zainteresować

Obserwuj nasze profile social media, aby być na bieżąco

Zrób krok naprzód

Zapytaj o współpracę
Zaufali nam i się nie zawiedli
 • Subaru Polska
 • CCC
 • Blachotrapez
 • Dako
 • Bank Spółdzielczy w Limanowej
 • Semilac Ireland
 • Lestello