Kreowanie wizerunku marki - czyli logo to nie wszystko

Każdy kto zaczyna budować swoją markę w Internecie chce, aby wyróżniała się ona na tle konkurencji, posiadała niepowtarzalną tożsamość i budziła pozytywne emocje wśród innych. Dla wszystkich oczywiste jest, że wraz z solidnym biznesplanem należy zadbać o oryginalną nazwę i zaprojektować logo. Niestety najczęściej w tym miejscu kończą się pomysły na kreowanie wizerunku marki. Aby zdobywać zaufanie i lojalność klientów oraz budować z nimi dobre relacje potrzeba więcej wysiłku.

Kreacja wizerunku marki

Bez dobrego wizerunku ani rusz! Prowadząc swój biznes zastanawiasz się jak wykorzystać potencjał Internetu do odpowiedniego zaprezentowania się możliwym klientom, stworzenia pozytywnej opinii o firmie, zdobycia rozpoznawalności, a w konsekwencji osiągnięcia najlepszej pozycji na rynku? Ściślej ujmując cały czas zastanawiasz się jak rozpocząć budowanie wizerunku firmy! Wiedz, że masz na niego realny wpływ. Spraw by opinia, skojarzenia i przekonania na temat Twojej marki były jak najlepsze.

Nasz artykuł traktuje właśnie o tym zagadnieniu i zainteresuje zarówno młodych przedsiębiorców, jak i tych którzy swoje biznesy prowadzą od bardzo dawna.

Przeanalizowaliśmy temat i prezentujemy teraz clou naszych spostrzeżeń. Zostań z nami do końca, a dowiesz się m.in.:

Dlaczego warto poważnie zastanowić się nad wizerunkiem marki?

Firmy, które wypracują sobie stabilną pozycję na rynku mają największe szanse na jej stały rozwój, a także są w stanie poradzić sobie z możliwymi kryzysami. Kreowanie wizerunku marki nie jest chwilowym procesem, lecz tak naprawdę trwa ono cały czas. Warto zatem podejść do tematu długofalowo i opracować indywidualny plan działań dopasowany do potrzeb firmy. W końcu nie każdy biznes jest taki sam, prawda? To co sprawdziło się u przedsiębiorców prowadzących sklep online z częściami samochodowymi, nie wpłynie korzystnie na rozwijającą się drogerię internetową z kosmetykami. Oczywiście jeśli nie mamy własnej strategii bądź nie do końca jesteśmy przekonani o jej słuszności, zawsze możemy skorzystać z pomocy agencji interaktywnej. Specjaliści, którzy na co dzień dbają m.in. o widoczność i renomę innych marek, z pewnością zasugerują najlepsze rozwiązania i wezmą opiekę nad firmą pod swoje skrzydła. Dzięki szerokiemu spectrum działań agencji i równoczesnej pracy całego zespołu, można mieć pewność, że poczynania będą spójne i przebiegną w odpowiedniej kolejności.

Od czego zacząć kreowanie marki?

Bardzo popularne jest stwierdzenie: „Nie ma Cię w Google, nie ma Cię w ogóle”, z którym zdecydowanie się zgadzamy. W dzisiejszych czasach to właśnie w Internecie wyszukuje się informacji na temat danej firmy, a wokół niej tworzy się ponadto baza opinii, wystawianych przez użytkowników.

Zanim jednak przejdziemy do meritum warto powiedzieć, że w pierwszej kolejności każda firma powinna być w stanie jasno określić jaką wizję i misję posiada. Właśnie od tych założeń zaczyna się cała historia związana z wizerunkiem, która towarzyszy przedsiębiorstwu przez cały późniejszy czas.

Jak określić misję firmy? Trzeba wiedzieć:

  • Dlaczego założyliśmy firmę?
  • Jaki cel chcemy osiągnąć?
  • Jaką rolę pełnią w firmie pracownicy i klienci, i jak przedsiębiorstwo może się im odwdzięczyć?

Przeglądając strony WWW czołowych światowych marek rzadko kiedy znajdziemy akapit dosłownie nazwany misją. Aktualnie misja firmy przedstawiona jest w wielu sloganach i dotyczy np. dobrych relacji z pracownikami bądź mówi o tym jakimi relacjami z klientami marka chciałaby móc się pochwalić w przyszłości. Dobrym przykładem jest jedno z wielu zdań jakie znajdziemy w witrynie marki Apple.

Misja firmy Apple
Fragment misji jaką posiada marka Apple.

Wizja z kolei mówi o tym w jakim miejscu marka chciałaby znaleźć się w przyszłości, określa kierunek jej działań i mobilizuje do osiągnięcia zamierzonego celu. Wizja może zmieniać się w zależności do czego dąży przedsiębiorstwo. Jeśli wizją jest np. ograniczenie emisji dwutlenku węgla w ciągu najbliższych 5 lat, z pewnością wpłynie to na pozytywny wizerunek firmy.

Wizja i misja firmy mają wpływ na wszystkie aspekty późniejszego budowania wizerunku, np. zadbania o przyjazną stronę internetową czy przejrzystą stopkę mailową.

Najważniejsze aspekty kreacji wizerunku marki

Wiedząc czym jest wizerunek dla naszej marki i jakie znaczenie ma wizerunek firmy w Internecie, powinniśmy zacząć wdrażać konkretne działania. Do najważniejszych aspektów kreowania wizerunku marki możemy zaliczyć:

Aspekty wizualne i graficzne

Choć już wiemy że logo to nie wszystko, to jednak stanowi ono fundament każdej marki. Zamieszczamy je w takich miejscach jak np. papier firmowy lub stopka mailowa, które również są podstawą identyfikacji wizualnej marki w sieci.

Budując wizerunek firmy należy pamiętać o tym, aby logo, kolorystyka, rodzaj i wielkość fontów używane we wszystkich miejscach stanowiły spójną całość. Niezależnie czy klient odwiedzi stronę internetową, zobaczy ulotkę czy post w mediach społecznościowych, powinien od razu skojarzyć ich wygląd z marką.

Sposób budowania relacji z klientami

Firma utrzymująca dobre relacje z klientami i dbająca o ich zadowolenie, może liczyć np. na pozytywne opinie w wizytówce Google czy też na Facebooku. Są to często pierwsze miejsca, w których nowi użytkownicy szukają informacji np. o producencie.

W zależności od specyfiki marki oraz głównego grona odbiorców, do których chce ona docierać, warto budować relacje z klientami we wszystkich możliwych miejscach jakie oferuje nam Internet. Podstawą powinna być oczywiście profesjonalnie stworzona strona internetowa, która skumuluje ruch ze wszystkich kanałów. Jeśli przewidujemy, że głównie użytkownikami strony będą osoby korzystające z telefonów komórkowych, warto rozważyć projekt witryny w duchu Mobile First Design. Dzięki temu zyskamy dobrze dopracowaną i szybką wersję mobilną strony z wyrazistymi zdjęciami, wysoką czytelnością itd. Jeżeli o to nie zadbamy, klient który może oczekiwać zbyt długo na załadowanie się strony albo będzie miał problem z nawigacją na komórce, może ostatecznie zniechęcić się do marki. Chcąc budować z odbiorcami dobre relacje, konieczne jest ułatwienie im znalezienia o sobie wszelkich niezbędnych informacji, w tym np. danych do kontaktu.

Negatywne doświadczenia użytkowników mogą poskutkować otrzymaniem przez firmę złej opinii, której najczęściej nie da się ukryć, chyba że usunie ją sam autor.

Witryna mobile first design
Rozważ projekt witryny w duchu Mobile First Design.

Portale społecznościowe to kolejne miejsca, w których firma powinna aktywnie zabierać swój głos i łączyć się z klientami. To właśnie na Facebooku, Instagramie, LinkedInie czy też coraz chętniej wykorzystywanym przez marki Snapchacie albo TikToku, można powiedzieć o marce najwięcej. W naszej opinii media społecznościowe to obecnie najlepsze miejsca do budowania wizerunku firmy. Ponadto właśnie tutaj każda firma może rozpocząć promocję swoich produktów i usług wśród potencjalnych klientów.

Marketing

Planowanie działań z zakresu marketingu i reklamy to kolejny krok, by dobrze zbudować wizerunek firmy w Internecie. Obecne potężne narzędzia takie jak np. system reklamowy Facebook Ads lub Google Ads, dają ogromne możliwości, by budować świadomość o marce, zacząć sprzedawać produkty i usługi oraz wyróżnić się na tle konkurencji. Bez odpowiedniej strategii marketingowej niejednokrotnie firma nie byłaby w stanie wyjść z cienia rywali.

Niezależnie czy planujemy kampanię reklamową w mediach społecznościowych, na YouTubie czy w sieci wyszukiwania Google warto skorzystać z usług specjalistów, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie i na bieżąco śledzą zmiany i nowości dotyczące digital marketingu.

Planowanie działań z zakresu marketingu i reklamy. Źródło: giphy.com

Działania wspomagające budowanie wizerunku firmy / marki

Wartościowy content

Aby wspomóc kreowanie wizerunku w oczach potencjalnych klientów warto zadbać o wartościowy content w takich miejscach jak: fanpage, blog firmowy czy kanał na YouTubie. Produkując np. wieszaki rowerowe można pokazać w formie wideo jak poprawnie z nich korzystać. Dzięki temu klienci nie popełnią błędu podczas montażu i odwdzięczą się pozytywną recenzją lub kupią inną rzecz z asortymentu.

Organizowanie konkursów na Facebooku i Instagramie

Świetnym pomysłem na wzmocnienie kreowania pozytywnego wizerunku jest też opracowanie konkursu na Facebooku albo Instagramie! Ciekawe zadanie konkursowe, atrakcyjna nagroda, dobrze przemyślany regulamin i odrobina promocji mogą być drogą do szybkiego wzrostu aktywności wokół marki.

Szybkie odpowiedzi na zapytania

Warto wziąć pod uwagę również specyfikę samego Internetu. Tutaj odbiorcy oczekują odpowiedzi na pytania tu i teraz. Dobrym pomysłem będzie wdrożenie bota na Facebooku, który odpowie na podstawowe zapytania użytkowników lub też dodanie Messengera do strony WWW.

Udostępnianie relacji na Facebooku i Instagramie

Zapraszanie użytkowników do świata marki i uchylanie rąbka tajemnicy na temat produkcji, właścicieli i pracowników oraz szeroko rozumianej codzienności firmy, jak nic innego doskonale wpływa na budowanie więzi z klientami. Osoby śledząc wydarzenia z życia przedsiębiorstwa, pomiędzy innymi relacjami swoich znajomych, mają poczucie koleżeństwa z marką. Dodawanie relacji na Facebooku albo Instagramie bądź organizowanie pogadanki na żywo w formie live’a, może okazać się kluczem do sukcesu w kreowaniu opinii użytkowników o firmie.

Relacje na FB i IG
Udostępnianie relacji na Facebooku i Instagramie.

Dbanie o wypracowany wizerunek marki

Każda marka, która wypracuje sobie świetny wizerunek w Internecie musi pamiętać o tym, aby stale pracować nad dobrymi relacjami z klientami i dbać o pozyskiwanie dobrych opinii. Trzeba zdawać sobie sprawę, że pozytywne wrażenie o firmie można w błahy sposób zepsuć, a zła recenzja potrafi roznosić się z zadziwiającą szybkością. Jeśli rozważacie podjęcie współpracy z firmami zewnętrznymi, zdecydujcie się na połączenie sił z doświadczonymi w tej dziedzinie specjalistami z wzorową renomą.


Oceń artykuł
4.5/5
ilość głosów: 58
teamsolution
Marketing | Web Design & Development

Może Cię również zainteresować

Obserwuj nasze profile social media, aby być na bieżąco

Zrób krok naprzód

Zapytaj o współpracę
Zaufali nam i się nie zawiedli
  • Subaru Polska
  • CCC
  • Blachotrapez
  • Dako
  • Bank Spółdzielczy w Limanowej
  • Semilac Ireland
  • Lestello