Jak wygląda współpraca z agencją reklamową i jak ją wybrać? Jak to wygląda w Team Solution?

Prowadząc biznes prędzej czy później zapewne staniesz przed poważnym wyzwaniem. Będzie nim znalezienie kogoś odpowiedzialnego za opracowanie profesjonalnej strategii promocji bądź skalowania Twojego biznesu. Dlaczego będzie to wyzwanie? Ponieważ znalezienie i wybór odpowiedniej „pomocy” to wbrew pozorom nie taka prosta sprawa. Jeśli nie masz czasu ani doświadczenia, ten wpis pokaże Ci, jak powinna wyglądać taka współpraca i prawdopodobnie uchroni przed błędami, jakie możesz popełnić.

Przed ostateczną decyzją pojawia się zazwyczaj mnóstwo pytań i wątpliwości. Jak je rozwiać i dobrze wybrać kogoś do wspólnego rozwijania Twojej firmy, czyli de facto nowego partnera biznesowego, który „poluzuje” Twoją dobę?

W tym artykule postaramy Ci się odpowiedzieć na to pytanie i opowiemy, jak to wygląda u nas!

jak wybrać agencję reklamową?
Wybór odpowiedniej pomocy do działań marketingowych to nie lada wyzwanie!

Artykuł ten powstał na bazie kilku lat doświadczeń podczas wspólnych zmagań nad rozwojem biznesów naszych partnerów (wolimy to określenie od Klienta, ponieważ preferujemy współpracę opartą na partnerskim podejściu, uczciwych relacjach oraz transparentnych warunkach ;)).

Czym zajmuje się agencja reklamowa?

Na samym początku należałoby wyjaśnić, czym tak naprawdę zajmuje się agencja reklamowa. Rozważając rozpoczęcie współpracy w zakresie marketingu rozróżnić należy przede wszystkim zakres działań, jaki chciałbyś realizować podczas kooperacji.

Na rynku istnieje wiele różnych form reklamy. Agencje specjalizujące się w tradycyjnych formach zajmują się m.in. tworzeniem plakatów i billboardów, czy produkcją, tak często rozdawanych nam na ulicy ulotek. Inne agencje mogą świadczyć usługi z zakresu digital marketingu. Przez to pojęcie rozumiemy wszelkie kampanie w sieci, czyli w social mediach, wyszukiwarkach, w YouTube i szerokim spektrum innych możliwości Internetu. Są też agencje zajmujące się stricte SEO i pozycjonowaniem stron.

Znalazłeś agencję, która oferuje wszystkie wymienione wyżej rozwiązania? Nie każemy Ci od razu uciekać gdzie pieprz rośnie, ale naszym zdaniem lepiej być specjalistą w jednej branży, niż miernym w każdej. Nieco niżej wymieniliśmy wszystkie rodzaje agencji, jakie możesz spotkać na rynku.

Jako Team Solution sięgamy swoimi działaniami dosyć szerokiego zakresu usług, lecz oczywiście nie wszystkiego, bo jak to ktoś kiedyś powiedział - jeśli coś jest do wszystkiego, to jest też do... niczego. ;) Oczywiście, jeśli nie projektujemy ulotek, plakatów i innych tego typu rzeczy, nie znaczy, że nie umiemy tego robić. Gdy zajdzie taka potrzeba, dla spójności działań online i offline przygotujemy również projekt do druku, jednak na co dzień skupiamy energię na rzeczach, które mają największy sens. Myślimy perspektywicznie. Mamy otwarte umysły i lubimy wymyślać kreatywne rozwiązania.

Nie należy jednak popadać w skrajności i szukać niezależnej firmy czy influencera do każdego kanału. Działania marketingowe bardzo często mocno się zazębiają. Zazwyczaj do tego stopnia, że takie segmentowanie i rozdrabnianie się nie miałoby większego sensu. Trzeba myśleć kompleksowo i wszystkie działania traktować tak, aby były spójne. Dobre zorganizowanie kilku osób z różnych firm bywa trudne i chaotyczne. Zastanów się, czy potrzebujesz jeszcze większego chaosu w firmie, niż masz teraz. ;)

Współpraca z agencją reklamową przy odpowiednio dopasowanym zakresie działań będzie najlepszym rozwiązaniem dla Twojego biznesu.

W drodze szufladkowania agencji wyróżnić możemy:

 • Agencje lokalne, zajmujące się przeważnie reklamami dla małych, lokalnych biznesów. Działające najczęściej z wykorzystaniem tradycyjnych mediów przekazu tj. ulotki, plakaty czy banery. To tradycyjna i trochę archaiczna forma reklamy, co oczywiście nie znaczy, że nieskuteczna.
 • Domy mediowe, czyli agencje, które planują i kupują reklamy w mediach masowych.
 • Agencje wyspecjalizowane, np.:
 1. W kampaniach Google Ads - zajmujące się budową i optymalizacją tylko i wyłącznie kampanii w systemie reklamowym Google.
 2. Agencje SEO – zajmujące się optymalizacją stron pod kątem wyszukiwarek,
 3. Agencje 360, zajmujące się kompleksowo obsługą wszystkich kanałów firmy. Od wspomnianego outdooru, przez klasyczne działania online, aż po niestandardowe kampanie w niekonwencjonalnych mediach.
 4. Agencje social media - zajmujące się stricte działaniami w mediach społecznościowych
 5. Oraz w końcu… Agencje interaktywne (digitalowe) – zajmujące się kompleksem kampanii w Internecie, którą jest właśnie Team Solution.
różne rodzaje agencji
Zakres działań poszczególnych rodzajów agencji różni się diametralnie.

Jak widać, zakres możliwości i modele działania każdego z wyżej wymienionych rodzajów różnią się niesamowicie. Jaką agencję reklamową wybrać? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i kryje się gdzieś pośrodku dostępnych rozwiązań. W naszej opinii najlepiej wybrać agencję digitalową, która będzie w stanie zapewnić kompleks działań w postaci strategii, zbudowania i optymalizacji kampanii reklamowych online we współpracy z agencją outdoor, która będzie w stanie zrealizować np. druk.

Rzecz jasna, jako alternatywę masz także freelancerów, co dodatkowo utrudnia wybór. Jednak z naszych obserwacji i doświadczenia wynika, że każdy dobry i skuteczny freelancer prędzej czy później zostaje zmuszony do zeskalowania swojej działalności do kilku osób. Zaczyna od jednej, dwóch, potem trzech i kolejnych osób, tworząc finalnie agencję, ponieważ ciężko samemu realizować zadania, do wykonania których najczęściej potrzeba co najmniej kilku osób. Wybór, jak zwykle, należy do Ciebie, jednak możemy Ci podpowiedzieć, że na dłuższą metę warto mieć na pokładzie pełen zespół z grafikiem, strategiem, copywriterem i innymi specjalistami od niecodziennych wyzwań.

Po co potrzebna jest agencja?

Możesz sobie zadać pytanie, po co tak naprawdę potrzebna Ci agencja? Przecież sam znasz swój biznes najlepiej. I oczywiście tutaj przyznajemy Ci szczerą rację. Raczej nikt nie zna Twojego biznesu lepiej, jednak istnieją osoby skłonne się go nauczyć i we współpracy z Twoją wiedzą i doświadczeniem wspólnie wynosić go na wyżyny. Do tego dochodzi jeszcze kwestia czasu, którego przedsiębiorcy zazwyczaj nie posiadają zanadto, prawda? ;)

Rzecz jasna, próbowanie swoich sił w różnorodnych działaniach mających na celu promocję Twojej działalności nie jest niczym złym. Wręcz przeciwnie - zachęcamy do tego. Na uwadze należy jednak mieć fakt, iż tego typu „partyzanckie” działania mogą nie przynosić spodziewanych rezultatów, a co gorsza - przepalać budżet, niepotrzebnie zrażając Cię do dalszego testowania szerokich możliwości marketingu internetowego.

W jaki sposób agencja może Ci pomóc?

Tak jak już wspomnieliśmy, raczej nikt nie zna Twojego fachu lepiej niż Ty sam. Istnieją jednak ludzie, szczególnie w agencjach, których zadaniem może stać się poznanie Twojego biznesu i skuteczna jego promocja. Wyobraź sobie, że po całym dniu załatwiania spraw w firmie, wieczorem musisz jeszcze rozpisać, zaplanować, zbudować, a następnie po jakimś czasie jeszcze zoptymalizować wcześniej skonfigurowane reklamy. W ten sposób tracisz ostatnie resztki wolnego czasu, które powinieneś poświęcić rodzinie czy swojemu hobby.

współpraca z agencją reklamową to inwestycja
Współpraca z agencją reklamową to długoterminowa inwestycja, która może wynieść Twój biznes na wyższy level.

Oczywiście wszystko zależy od wielu różnych czynników i Twoich ambicji - świat marketingu to ogromne pole ekscytujących możliwości, które są dla nas chlebem powszednim. Odnajdywanie i wykorzystywanie ich to nasza pasja. Jednak marketing to świat równie wciągający, ekscytujący, jak i momentami rozczarowujący, odpychający. Wciągający, gdy zaplanowane działania „dowożą” oczekiwane rezultaty i jedynym zadaniem jest obserwacja wzrostów: zakupów, sprzedaży, pozyskiwanych leadów czy generowanej rozpoznawalności marki. Rozczarowujący, gdy kolejne testowane rozwiązania nie przynoszą rezultatów.

Pytanie, czy jesteś gotów „przyjąć na klatę” ewentualne niepowodzenie i jesteś w stanie poświęcić czas na testowanie różnych możliwości? ;) Czasami po prostu łatwiej i lepiej zaufać ludziom, którzy już dawno poświęcili ogrom czasu na zdobycie odpowiednich umiejętności. Takich ludzi z doświadczeniem z szerokiej kategorii branż zrzeszają właśnie agencje i to one mogą dopasować dla Ciebie rozwiązania za pomocą różnych narzędzi.

Zakres współpracy i możliwości

Pierwszym krokiem do wyselekcjonowania idealnego partnera biznesowego będzie określenie, do kogo i w jaki sposób chcesz dotrzeć. W zależności od wybranego rodzaju agencji możesz natrafić na bardzo duży rozstaw obsługiwanych kanałów, a co za tym idzie możliwości. Nie martw się, jeśli podejmując współpracę z agencją czy freelancerem nie wiesz jeszcze, jakim kanałem chciałbyś dystrybuować swoje komunikaty reklamowe.

Szanująca się agencja nigdy nie zapyta, czy chce Pan „reklamy na fejsbuku czy może na Insta?". Szukając współpracy wystarczy, że na początku będziesz świadom pożądanych celów, efektów i ewentualnie dodasz kilka zdań o swoim biznesie, dotychczasowych staraniach marketingowych, czy działaniach konkurencji.

marketing internetowy we współpracy z agencją
W Team Solution obsługujemy naszych „Klientów” kompleksowo, przy czym największą wagę przykładamy do działań online, w których nieustannie się rozwijamy.

Jak dobrze wybrać agencję?

Na to pytanie niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi i gdyby istniała, ten artykuł nie miałby racji bytu. Gdybyśmy jednak mieli Ci coś podpowiedzieć, to najważniejszym czynnikiem bezsprzecznie nie powinna być cena i zdecydowanie nie powinieneś traktować jej jako koszt, a jako inwestycję.

Dla ułatwienia - mając przed sobą kilka różnych ofert współpracy, popatrz na koszt obsługi jak na kwotę wydaną na książki i inne materiały edukacyjne tworzone przez specjalistów. Tak jak ktoś to kiedyś sprytnie ujął - wykonanie choćby najmniejszej, najprostszej usługi czy produktu nie kosztuje 1000 zł, samo rzemiosło kosztuje 100 zł, reszta to lata poświęcone na naukę i nieustanne doskonalenie umiejętności.

Następnie zwróć uwagę na szeroko pojęte podejście - czas odpowiedzi, schludność, spójność brandu i wydźwięk komunikacji, gdyż Twoja przyszła współpraca będzie opierała się głównie o komunikację z tymi osobami właśnie.

W końcu, jeśli dowiesz się już wszystkich możliwych szczegółów - spróbuj. Co Ci szkodzi? ;) W najgorszym wypadku spróbujesz szczęścia gdzie indziej.

Jak wygląda współpraca z Team Solution? - schemat

1. W Team Solution wszystko zaczyna się od porządnego briefu... czyli opisania przez Klienta swojego biznesu, problemu, oczekiwań i pożądanych wyników współpracy. Dzięki takiemu prostemu zabiegowi jesteśmy w stanie rozpoznać Twoje cele i intencje już na wczesnym etapie oferty.

2. Następnie przeprowadzamy całościowy audyt i analizę obecnej sytuacji.

3. Po wstępnym rozpoznaniu najlepiej jest... się zdzwonić lub spotkać! Nic nie oddaje emocji lepiej niż spotkanie face to face, ewentualnie (w obecnych wyjątkowych okolicznościach) przez telefon. To właśnie podczas rozmowy jesteśmy w stanie się usłyszeć i poznać Twój biznes lepiej niż z oferty na WWW czy wcześniej wspomnianego briefu. To także czas na Twoje pytania.

4. Kolejny etap to docelowa oferta, czyli nasz pomysł na rozwój i propozycje działań, które w naszej opinii mogą spełniać cele marketingowe i przede wszystkim biznesowe współpracy. Po ich przedstawieniu wspólnie ustalamy cele krótko oraz długofalowe.

5. Później to już „tylko” kwestia bliższego poznawania się, nieustannych testów dostępnych rozwiązań i wspólnej pracy nad założonymi celami.

Jednak nie od początku rzucamy naszą współpracę na szerokie wody - zaczynamy od fundamentów takich jak chociażby modyfikacja strony internetowej. Często po edycji tego typu szczegółów paradoksalnie odczuć można znaczną różnicę.

To proste jak 1, 2, 3, 4 i... 5! Stawiamy na jasne i transparentne zasady współpracy. Rozmawiając o projekcie zazwyczaj zaznaczamy, że minimalny okres współpracy to około 3 miesiące, które pozwalają na podstawową optymalizację kampanii.

Stanowczo odchodzimy od schematu przekolorowanych korporacyjnych meetingów, dayupów, briefingów, debriefingów i innych nazmyślanych przerostów formy nad treścią. Wiemy, że nie każdy przedsiębiorca ma na to czas i my również nie lubimy tracić czasu na rzeczy mało sensowe.

Oczywiście zawsze jesteśmy otwarci na spotkanie i omówienie najważniejszych kwestii, czy szybkie zdzwonienie się. Nie oznacza to również, że jedyną rolą "Klienta" powinno być otrzymywanie comiesięcznego raportu i dopytywanie, dlaczego ten jeden mało istotny wskaźnik spadł o 3%. Współpraca powinna odbywać się na zasadzie partnerskiego, wspólnego dążenia do osiągania wyznaczonych celów.

współpraca z Team Solution
W Team Solution stawiamy na niekonwencjonalne rozwiązania standardowych problemów.

Co możesz zyskać, a co stracić? Czego bać się podczas współpracy

Mimo iż możliwości marketingu internetowego obejmują potencjałem skuteczności większość dzisiejszych biznesów, nikt nie jest w stanie zagwarantować Ci żadnych pewnych wyników. Nie oznacza to jednak, że powinieneś w tym momencie smutno opuścić głowę i zrezygnować z reklamy w Internecie. Kluczem do sukcesu jest przetestowanie wszystkich możliwych opcji, które oferuje XXI wiek. Dopiero gdy żadne z nich się nie sprawdzi, możemy odpuścić.

Co blokuje Cię przed rozpoczęciem współpracy? Koszt? Potraktuj go jako inwestycję. Czas? Również nie możemy pozwolić sobie na jego marnotrawienie, więc szanujemy każdą minutę ludzi, z którymi współpracujemy. Obawa o bezpieczeństwo? W tej kwestii nie zamierzamy nikogo namawiać, gdyż najczęściej, działa to jednak odwrotnie. :)

obawy przed współpracą z agencją
Przed rozpoczęciem współpracy zazwyczaj pojawia się mnóstwo obaw, pytań, obiekcji i wątpliwości.

Podsumowanie

Podsumowując, podjęcie współpracy z agencją nie należy do najłatwiejszych decyzji. Towarzyszy temu masa pytań i obiekcji - czy to mi się opłaci? Czy zainwestowany czas i pieniądze rozwiną mój biznes? Którą agencję wybrać, by się nie rozczarować?

Najczęściej sprawa sprowadza się do jednej, prostej sentencji - dopóki nie spróbujesz, to się nie przekonasz.

Zasada ta sprawdza się w większości przypadków, tak samo i w tym. Przetestowanie kilku różnych rozwiązań będzie Cię kosztowało trochę pieniędzy i ewentualnie nie najlepiej ulokowanego czasu, co można nazwać groszami w porównaniu do możliwości, w której jedno z nich staje się strzałem w dziesiątkę generującym Twojemu biznesowi obrotów.

A propos kosztów - sprawdź nasze artykuły dotyczące kosztów reklamy na Facebooku, budżetów potrzebnych w przypadku kampanii Google Ads oraz naszego systemu rozliczeń z Partnerami biznesowymi.

Jeśli zainteresowało Cię nasze podejście do marketingu internetowego napisz do nas. Otrzymasz dokładne informacje o tym, jak możemy rozpocząć naszą wspólną przygodę! ;)


Oceń artykuł
4.6/5
ilość głosów: 68
teamsolution
Marketing | Web Design & Development

Może Cię również zainteresować

Obserwuj nasze profile social media, aby być na bieżąco

Zrób krok naprzód

Zapytaj o współpracę
Zaufali nam i się nie zawiedli
 • Subaru Polska
 • CCC
 • Blachotrapez
 • Dako
 • Bank Spółdzielczy w Limanowej
 • Semilac Ireland
 • Lestello