Ile kosztuje reklama na Facebooku?

Aktualizacja:
Z reklamy na Facebooku korzystają zarówno mikrofirmy wydające po 100 zł miesięcznie na reklamę, jak i międzynarodowe korporacje operujące budżetami na poziomie milionów złotych. Tylko jak oszacować, ile powinna wydać nasza firma na reklamę na Facebooku?

2 modele reklamy na Facebooku: prowadzenie fanpage vs. kampanie płatne?

Działalność firmy na Facebooku można podzielić na dwa rodzaje:

 • prowadzenie fanpage i opieranie się na zasięgach organicznych postów i relacji, a także tworzenie grup i wydarzeń,
 • płatne kampanie reklamowe.

Zasięgi organiczne – ile kosztuje prowadzenie fanpage?

Działania organiczne polegają na próbie zdobycia bezpłatnych zasięgów na Facebooku przy pomocy aktywności takich jak:
 • regularne publikowanie postów,
 • tworzenie grup na Facebooku,
 • tworzenie wydarzeń,
 • tworzenie filmów na żywo i innych.

Tego typu działania można prowadzić samemu, można też oczywiście zlecić to agencji social media. Ceny za prowadzenie fanpage mogą być bardzo różne. Należy być bardzo ostrożnym widząc podejrzanie tanie oferty firm prowadzących profile za np. kilkaset złotych rocznie. Zakres takiej usługi może być mizerny i polegać na topornym wrzucaniu zdjęć czy linków bez jakiejkolwiek dbałości o efekt. Jeżeli mamy zamiar wydać taką kwotę na prowadzenie profilu, to naszym zdaniem warto już doszkolić się i wygospodarować czas na samodzielne prowadzenie fanpage, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na kampanie reklamowe.

Każdy poważny freelancer czy agencja szanująca swoją pracę, która w realny sposób może pomóc spełnić cele marketingowe klienta, będzie kosztowała co najmniej kilkaset złotych miesięcznie za minimalną aktywność na profilu. W zależności od zakresu działań koszty mogą być oczywiście o wiele wyższe, kwoty na poziomie np. kilkunastu tysięcy nie są już niczym dziwnym na rynku. Co może obejmować usługa prowadzenia profilu? Np. opracowanie całościowej strategii, publikację wielu zróżnicowanych postów dziennie, tworzenie całego contentu, moderacja i odpowiadanie na komentarze oraz wiadomości, kontrolę profilu 24/7, moderację grup i wydarzeń, tworzenie filmów na żywo i wiele innych działań

Zakres prac w tym liczbę publikowanych postów, rodzaje wrzucanych wpisów (posty, karuzele, filmy, animacje) można określić przed rozpoczęciem współpracy z agencją. Czy same działania organiczne wystarczą do promocji firmy na Facebooku? Jeżeli nie mamy zbudowanej bazy zaangażowanych fanów, aktywnej grupy na Facebooku czy nie publikujemy wartościowych treści, które mogłyby być masowo udostępniane albo wzbudzać dyskusję, to niestety najczęściej nie wystarczy. Niestety zasięgi bezpłatne na Facebooku cały czas spadają i najczęściej wymagają rozszerzenia przy pomocy kampanii płatnych. Działania organiczne mogą stanowić świetną podstawę do reklam na Facebooku. Podsumowując, mamy dostępne sporo narzędzi umożliwiających bezpłatne promowanie naszego profilu i oferty firmy. Tutaj kosztem będzie przede wszystkim nasz czas. Jeżeli chcemy powierzyć nasz profil zewnętrznej firmie, ustalmy treść i rodzaj publikowanych treści, a także inne zakresy obowiązkowych działań na fanpage.

Zasięgi organiczne i płatne
Zasięgi organiczne i płatne na Facebooku.

Kampanie płatne

Działania płatne świetnie współgrają z organicznym dodawaniem wpisów, dlatego najbardziej pożądane jest oczywiście połączenie obydwóch. W przypadku jeżeli nie planujemy długofalowego prowadzenia profilu to i tak musimy go założyć. Warto wtedy zadbać, aby był odpowiednio uzupełniony w treść oraz grafiki i posiadał już jakąś liczbę fanów – dzięki temu po wejściu na profil firma będzie bardziej wiarygodna. Do kosztów kampanii na Facebooku oprócz budżetu należy również doliczyć koszt obsługi w przypadku korzystania z usług agencji reklamowej. W cenie takiej usługi najczęściej mamy koszt analizy potencjału kampanii, jej estymacja, późniejsze stworzenie całej struktury kampanii wraz ze wszystkimi reklamami, a następnie ciągła optymalizacja, opieka nad kontem reklamowym oraz raportowanie.

Tak jak we wszystkich innych dziedzinach zakres usług firm, ich jakość, jak i ceny są różne, ale najczęściej jest to w przedziale od 5% do 30% budżetu kampanii. Im wyższy budżet kampanii, tym częściej ten procent jest mniejszy. Dlatego warto się dobrze rozeznać, co firma ma w swoim pakiecie usług.

Jaki więc budżet potrzebujemy na samą kampanię reklamową?

Czytaj także: Najlepsze przykłady reklam na Facebooku

Co wpływa na cenę reklamy na Facebooku?

Cena, jaką zapłacimy za kampanię na Facebooku zależy od wielu bardziej oraz mniej znanych elementów.
Naszym zdaniem najważniejszymi czynnikami są:

 • jakość materiału reklamowego,
 • wielkość grupy docelowej,
 • cel kampanii i metoda optymalizacji,
 • miejsce wyświetlania reklamy,
 • sezonowość.

Jakość materiału reklamowego

Mogłoby się czasem wydawać, że najważniejszymi czynnikami wpływającymi na cenę kampanii jest wybór metody kierowania spośród ogromnych możliwości, jakie daje nam Facebook. Jednak nawet ze świetnie dobraną grupą docelową kampania może mieć słabe wyniki, gdy reklamy nie będą spełniać swojej roli (np. będzie źle dopasowana do danego miejsca reklamowego, albo nie będzie odpowiednio zachęcała użytkownika do spełnienia celu).

Menedżer reklam
Jakie miejsce wybrać dla wyświetlania się reklamy na FB?

Niektóre czynniki wpływające na cenę wyświetlanej reklamy:

 • Dopasowanie grafiki i tekstu do miejsca reklamowego. Facebook posiada w swoim systemie mnóstwo opcji umiejscowień reklam. Dobrze wyglądająca grafika reklamowa wyświetlająca się w aktualnościach na komputerze niekoniecznie może dobrze wyglądać na mobile czy w relacji na Instagramie. Przykładowo niewyraźny, zbyt mały tekst na grafice może skutkować niską klikalnością reklamy, więc i wyższymi kosztami. Podobnie należy zadbać o samą treść posta, czy np. nie będzie ona za długa do wyświetlania w niektórych miejscach.
 • Format reklamy. Dostępne jest wiele formatów reklam takich jak grafiki, karuzele, filmy, kolekcje, reklamy produktowe czy inne. W zależności od celu reklamowego, promowanie się przy użyciu jednego z formatów może mieć różną cenę.
 • Zbyt duża ilość tekstu na obrazie. Portal preferuje grafiki reklamowe bez tekstu albo z niewielką jego ilością. Zbyt wiele tekstu na grafice może spowodować nie tylko zmniejszenie zasięgu i wzrost kosztów, ale w skrajnych przypadkach nawet zablokowanie reklamy.
 • Przekaz komunikatu. Jeżeli np. źle dopasujemy treść całej reklamy do grupy docelowej czy nie zadbamy o odpowiednie wezwanie do działania, również ostateczne koszty mogą być dużo wyższe.

W menedżerze reklam na Facebooku mamy także dostępne 3 wskaźniki, które mogą pomóc w porównaniu różnych reklam:

 • ranking jakości,
 • ranking wskaźnika aktywności,
 • ranking współczynnika konwersji.

Wszystkie 3 rankingi mogą być powyżej średniej, średnie lub poniżej średniej. Zwykle im niższa jakość, tym reklama będzie droższa.

Wielkość grupy docelowej

Ceny reklamy na Facebooku również w znaczącym stopniu zależą od wielkości grupy docelowej. Traktując temat bardzo powierzchownie można ogólnie przyjąć, że im bardziej precyzyjna jest grupa docelowa, tym wyższy będzie koszt realizacji celu reklamowego. Różnice potrafią być znaczne. Przykładowo: dobrze dobrana, ale szeroko kierowana grupa odbiorców na zasięgi może mieć CPM (koszt 1000 wyświetleń) na poziomie kilku złotych. Przy bardzo wąskiej grupie może to być nawet kilkadziesiąt złotych i więcej.

Wielkość grupy docelowej
Wielkość grupy docelowej.

Oczywiście uruchomienie reklamy na zbyt szeroką grupę docelową nie sprawi, że będziemy płacić najmniej. Nie tylko nie trafimy do naszych potencjalnych klientów, ale również algorytmy Facebooka nie będą w stanie nauczyć się poprawnie trafiać do odbiorców. Ostatecznie zapłacimy dużo więcej, a kwota potrzebna aby trafić do wszystkich użytkowników w danej grupie może okazać się o wiele za duża na nasz budżet.

Podobnie bardzo dobrze określona, ścisła grupa odbiorców może cechować się np. wysokim kosztem za kliknięcie w reklamę, ale ostateczna konwersja z tej reklamy będzie tańsza. Dlatego ważne jest, aby poprawnie dobrać grupę odbiorców dla naszego celu reklamowego oraz nie przesadzić z wielkością ani w jedną, ani w drugą stronę.

Cel kampanii i metoda optymalizacji

Facebook posiada szereg dostępnych celów reklamowych, które mogą nam pomóc w spełnieniu naszych celów biznesowych. Może to być na przykład:
 • budowanie świadomość marki,
 • sprzedaż produktów w sklepie,
 • zapis na usługi na stronie,
 • skierowanie użytkownika do skontaktowania się poprzez Messengera,
 • pozyskanie danych kontaktowych,
 • i wiele innych.
Każdy z tych celów różni się trochę sposobem budowania grup docelowych czy dostępnych opcji reklamowych. Również każdy z nich różni się metodami optymalizacji, jak i oczywiście sposobem rozliczania kampanii. W kampanii brandowej najbardziej powinien interesować nas koszt za 1000 wyświetleń. W przypadku sprzedaży produktów w sklepie koszt za konwersję. Oprócz ograniczania budżetu na poziomie całkowitego kosztu kampanii czy budżetu dziennego, mamy również szerokie możliwości optymalizacji stawki. Możemy też zdecydować czy koszt za wykonaną akcję ma być na średnim poziomie stawki, czy na maksymalnym.

Miejsce wyświetlania reklamy

Niektóre miejsca reklamowe mogą wyróżniać się niższymi kosztami dla danej grupy odbiorców czy w danym momencie. Wiele zależy też od grupy docelowej danej firmy. Jeżeli są to starsi użytkownicy, to w ich przypadku tańsze może być wyświetlanie reklam np. na desktopie w prawej kolumnie na Facebooku. W przypadku młodszych użytkowników mogą to być np. reklamy na Instagram Stories. Często nowo wprowadzone przez Facebooka miejsca docelowe też wyróżniają się niższymi kosztami – warto je przetestować odpowiednio wcześnie.

Jakie miejsce wybrać dla wyświetlania się reklamy na FB?. Źródło: giphy.com, @disneyboost

Sezonowość

W niektórych okresach ogromne znaczenie może mieć również wzmożony ruch reklamodawców bijących się o miejsce reklamowe. Niekoniecznie musi to być nasza bezpośrednia konkurencja w branży. Duże firmy dysponujące sporymi budżetami potrafią szeroko kierować reklamy, podbijając stawki w każdej grupie odbiorców. Dotyczy to zwłaszcza okresu przedświątecznego, okresu przed coraz popularniejszym w Polsce Black Friday czy np. dużych imprez sportowych.

Sezonowość w reklamach na Facebooku. Źródło: giphy.com

Jeżeli dana impreza czy okazja nie dotyczy Twojej firmy, warto się zastanowić, czy nie zmniejszyć budżetu, zachowując go na tańszy okres. Można też spróbować poszukać tańszej lokalizacji dla naszych reklam. Jeżeli sezon dotyczy również nas – trzeba się pogodzić, że będą wyższe koszty reklamy, ale równocześnie znacznie wzrosną także zyski. W skali mikro często dzień tygodnia, a nawet konkretna godzina, może mieć wpływ na cenę kampanii. Koszty rosną w czasie szczytu, kiedy konkurencja na miejsca reklamowe jest najwyższa. Warto też stale monitorować, w jaki sposób nasza bezpośrednia konkurencja się reklamuje. Kilka metod znajdziesz we wpisie: Jak podejrzeć reklamy konkurencji?

Przykładowe koszty kampanii

Mnogość zmiennych, rodzajów reklam, branż, celów kampanii itp. powoduje, że bardzo trudno jest określić poszczególne stawki. Biorąc pod uwagę różne cele kampanii można oszacować cenę za poszczególne działania na terenie Polski:

 • Zasięgi – cena od kilku do kilkunastu zł za 1000 wyświetleń, zwykle ok. 5-10 zł.
 • Przekierowanie do witryny – średnio ok. 0,50-1 zł za kliknięcie w reklamę, ale w wielu branżach można bez problemu uzyskać np. kilkanaście groszy, niektóre zaś wymagają nawet kilku zł za kliknięcie.
 • Zakup produktu – transakcja w cenie kilkunastu czy kilkudziesięciu złotych.
 • Polubienie strony – stawki średnio 0,20-1,50 zł za polubienie.
 • Aktywność związana z postem – czasem kilka groszy za aktywność przy popularnych postach.

Jak oszacować budżet kampanii reklamowej?

Aby obliczyć, ile kosztuje reklama na Facebooku w przypadku konkretnej kampanii, warto sięgnąć po specjalne narzędzia. Pomóc może skorzystanie z Menedżera Reklam na Facebooku. Po wybraniu celu kampanii tworzymy naszą grupę docelową, której chcielibyśmy wyświetlić reklamy. Po ustaleniu budżetu Facebook wyświetli pod potencjalnym zasięgiem reklam również szacowane wyniki dzienne reklamy. Znajdują się tam potencjalny dzienny zasięg, jaki może zdobyć reklama oraz zakres interesujących nas działań (np. kliknięcia, aktywność, polubienia itp.). Prezentowane przez Menedżera Reklam szacunki dają jakiś pogląd na potencjalne wyniki reklamy i pozwalają na określenie mniej więcej budżetu na grupę reklam, ale należy potraktować je bardzo ostrożnie.

Wielkość grupy odbiorców
Wielkość grupy odbiorców.

Sam Facebook ostrzega, że dokładność szacunków zależy od takich czynników jak dane poprzednich kampanii, wprowadzony budżet i dane rynkowe. Dane są szacunkowe i nie gwarantują wyników. W wycenie kampanii pomoże oczywiście również specjalista zajmujący się kampaniami w Facebook Ads.

Podsumowanie

Koszt reklamy w systemie reklamowym Facebooka zależy od wielu zmiennych, ale ogrom możliwości konfiguracji kampanii sprawia, że spełnią swoją rolę zarówno w mikrofirmach, jak i globalnych korporacjach. Warto skontaktować się ze specjalistami i dowiedzieć się, jakie kampanie byłyby najlepsze dla danej marki i jak wysokie budżety byłyby wymagane.


Oceń artykuł
4.5/5
ilość głosów: 58
teamsolution
Marketing | Web Design & Development

Może Cię również zainteresować

Obserwuj nasze profile social media, aby być na bieżąco

Zrób krok naprzód

Zapytaj o współpracę
Zaufali nam i się nie zawiedli
 • Subaru Polska
 • CCC
 • Blachotrapez
 • Dako
 • Bank Spółdzielczy w Limanowej
 • Semilac Ireland
 • Lestello