Co to jest system CMS i jaki jest najlepszy?

Aktualizacja:
Zapewne wiele osób chciałoby uzyskać prostą i szybką informację. Odpowiedzi jest jednak wiele – zupełnie jak oczekiwań w przypadku funkcjonalności oraz ceny danego rozwiązania. Możliwości z każdym dniem przybywa, wiele projektów mimo obiecującego początku umiera lub użyte w nich technologie przestają być wspierane. Postaram się zwrócić uwagę na najistotniejsze kwestie oraz wskazać rozwiązania najlepsze wg mnie dla kilku grup docelowych. Nie ma bowiem jednego perfekcyjnego systemu dla wszystkich.

Spis treści:

Do czego służy system CMS?

Sam skrót CMS oznacza nic innego jak „Content Management System”, czyli system zarządzania treścią. Zazwyczaj wymaga on wejścia na specjalny adres URL (panel administracyjny), wpisania loginu i hasła a następnie będziemy mogli już edytować wszystkie treści strony internetowej czy serwisu korporacyjnego.

Podstawowym zadaniem systemu zarządzania treścią jest możliwość dodawania, edytowania oraz usuwania materiałów dostępnych na naszej stronie WWW. Oczywiście jego rola wcale nie musi się do tego ograniczać, często w takich systemach możemy znaleźć bazę zapytań wysłanych przez stronę, konfiguratory produktów, możliwość prowadzenia firmowego bloga, kalendarz, itp. W przypadku większego projektu można powiedzieć, że jest to aplikacja internetowa.

Możliwości systemu CMS

Jest to bardzo istotny element, spotykamy tutaj najczęściej dwie sytuacje – niestety każda z nich jest frustrująca.

Frustracja przy pracy w niedopracowanym CMSie. Źródło: reddit.com, giphy.com

Pierwsza z nich – funkcji jest tak wiele, że nie można się w nim odnaleźć, mimo modyfikacji wielu ustawień nie dzieje się nic. Często można spotkać taką sytuację jeśli otrzymamy projekt wdrożony w oparciu o rozwiązanie opensource, gdzie twórca nie usuwał zbędnych funkcji tylko pozostawił je niczym producent sprzętu, który ze względów ekonomicznych dodaje wybrane przyciski lub je maskuje.

Druga – to oczywiście wersja gdzie mimo widocznego elementu na stronie internetowej nie ma w panelu CMS funkcji edycji danego zasobu. Takie stałe elementy pozwalają twórcy skrócić czas wdrożenia projektu ponieważ nie musi obsługiwać wszystkich elementów. Ale jaki ma sens w takim przypadku posiadanie systemu zarządzania treścią, jeśli nie możemy wpływać na każdy element strony?

Dlaczego warto korzystać z systemu zarządzania treścią?

Myślę, że odpowiedź jest oczywista:

  • z wygody,
  • niezależności,
  • szybkiego wprowadzenia zmian.

Co ważne – modyfikowanie elementów strony nie wymaga w żadnym stopniu wiedzy programistycznej. Prostota w zarządzaniu jest porównywalna do obsługi poczty elektronicznej.

Poziom skomplikowania obsługi systemu CMS. Źródło: theprospect.net, giphy.com

Obecne czasy zmuszają nas do aktualizowania informacji na bieżąco, modyfikowania treści, publikowania aktualności. Dodatkowo mając wygodne narzędzie zdecydowanie przyjemniej będzie się nam prowadziło blog czy dyskutowało w komentarzach pod wpisami. Unikniemy także zlecania na zewnątrz modyfikacji za które trzeba każdorazowo płacić oraz przygotowywać wcześniej „co i jak” chcemy zmienić aby bezbłędnie zrozumieć się z twórcą.

Rodzaje CMS

Główny podział, który możemy wyróżnić i nie wymaga specjalistycznej wiedzy technicznej to darmowe i komercyjne systemy cms.

Systemy CMS typu Open Source są rozwijane przez społeczność z całego świata. Każdy może w dowolnej chwili pobrać otwarty kod źródłowy oraz używać go w swoich projektach. Jeśli jednak zostanie on mocno zmodyfikowany nie możemy liczyć na łatwą aktualizację w sytuacji gdy wyjdą nowsze wersje czy ulepszenia. Często także takie systemy działają w oparciu o wtyczki (pluginy), które tak naprawdę pozwalają kilkoma kliknięciami dodać pewne funkcje. Jak to jednak często bywa rozszerzenia przez to że są tworzone przez społeczność, która robi to w wolnych chwilach i nieodpłatnie, posiadają błędy, które czekają w kolejce na naprawę. O ile nie są krytyczne nic złego się nie dzieje a po prostu „coś” działa w nieoczekiwany sposób, jeśli jednak jest to podatność na atak, musimy się liczyć z tym że także padniemy ofiarą ataku jeśli nie zastosuje odpowiedniej łatki (patcha).

Otwarte systemy CMS są bardziej podatne na ataki, giphy.com

Inaczej to wygląda gdy wykorzystujemy autorski system CMS – tutaj twórca gwarantuje nam w umowie, że wszystkie niedoskonałości naprawi w określonym czasie oraz udzieli np. 3 letniej, bezpłatnej gwarancji. Wykonawca odpowiada za projekt w 100% ponieważ jest on jego dziełem a nie „zlepkiem” różnych wtyczek. Taki system powinien składać się wyłącznie z elementów, które posiadają odzwierciedlenie w funkcjonalnościach oraz wyglądzie projektu. Możliwości personalizacji są także znacznie większe ponieważ nie korzysta się tutaj z gotowych wtyczek a pisze dedykowane moduły cms. Cały projekt jest też spójny ponieważ pisany przez ten sam zespół a nie ludzi, którzy w większości robią to charytatywnie.

Kolejny podział, który warto pokazać występuje ze względu na środowisko w którym dany CMS pracuje. Systemy oparte o ASP.net wymagają Windows Server co wiąże się z wieloma aspektami jak wybór droższego hostingu, dodatkowych licencji oraz najczęściej problem w znalezieniu agencji która podejmie się modyfikacji (ze względu na mniejszą popularność). Po drugiej stronie stoją rozwiązania które pracują na platformach Linux/BSD (w tym przypadku nie będziemy mieć problemu jaki hosting www wybrać), które są znacznie bardziej popularne do takich zastosowań. Najczęstszymi językami są PHP, Ruby, Python, HHVM, JavaScript, Go oraz wiele innych (lista wszystkich w których jest napisany jakiś CMS byłaby ogromnie długa).

Koszty uruchomienia, utrzymania i bezpieczeństwo

Dobrnęliśmy tutaj do kryterium, które postawione na samym początku projektu powinno natychmiast wskazać nam optymalny kierunek.

Ile kosztuje CMS
Koszty uruchomienia, utrzymania i bezpieczeństwa systemu CMS, źródło: unsplash.com

Zdecydowanie najtańszy w uruchomieniu będzie system CMS typu open source. :) Jest to oczywiste ponieważ jest za darmo i wymaga pobrania, instalacji oraz konfiguracji. Prócz tego bardzo często można znaleźć gotowe paczki, które zawierają skonfigurowane narzędzia oraz wtyczki. W przypadku utrzymania jak i bezpieczeństwa zazwyczaj jest to jednak droższe rozwiązanie ponieważ twórcy w przypadku aktualizacji (bez których nie będzie można spać spokojnie) każdorazowo będą wyceniać pracę. Ze względu na modyfikacje i znaczne różnice w stosunku do pierwotnej wersji mogą być one bardzo czasochłonne.

Droższym wariantem, ale zdecydowanie bardziej jakościowym (zakładając, że wybierzemy agencję która rozwija swój produkt przez dłuższy czas lub korzysta z płatnego systemu CMS, który zakupuje do projektu) będzie wdrożenie komercyjnego systemu zarządzania treścią. Przede wszystkim etapy wdrożenia cmsa zawierają znacznie większą ilość kroków, dzięki czemu zyskujemy dopasowane rozwiązanie bez narzuconych odgórnie funkcji. Bezpieczeństwo nie będzie tutaj stanowiło problemu, ponieważ projekty komercyjne mają bardzo dobre i wręcz natychmiastowe wsparcie. Pewność można zyskać dzięki bezpłatnej kilkuletniej gwarancji, która podkreśla jakość rozwiązania. Wdrożenie indywidualnych modułów będzie także znacznie prostsze ponieważ nie opieramy się o schemat do którego budowane są wtyczki. Twórcy dbają także aby wszystkie elementy były przyjazne w pozycjonowaniu strony.

Najpopularniejsze systemy CMS

Wśród darmowych i prostych systemów CMS zdecydowanie najpopularniejszy jest Wordpress, za sobą w tyle pozostawia takie jak Joomla czy Drupal. Z kolei najbardziej bezpieczny i zaawansowany z opensource’ów jest TYPO3 – jednak jest zdecydowanie niszowy (przez spory próg wejścia aby zacząć wdrażać w nim projekty).

System CMS
Przykład autorskiego systemu CMS - TS.CMS 7.0

Z komercyjnych systemów można wymienić Kentico, ExpressionEngine, CraftCMS, TS.CMS ( ͡° ͜ʖ ͡°) . Bezpieczne, bardzo zaawansowane z dużymi możliwościami rozwoju i wsparciem. Niestety bez wyspecjalizowanej agencji niemożliwe do wdrożenia (a przynajmniej bardzo trudne).

Zalety i wady systemów zarządzania treścią

Główną wadą w globalnym rozumieniu posiadania systemów CMS jest koszt projektu, który będzie znacznie wyższy niż w przypadku statycznych stron (tylko czy jeszcze ktoś takie robi?). Wybierając systemy CMS komercyjne musimy pamiętać o kwestii związanej z dostępem do kodu – często jest on zamknięty (ale czy kupując inne aplikacje otrzymujemy jej kod źródłowy?). Ma to plusy i minusy ponieważ zyskujemy pewność że zmiany wprowadza jedna firma, która posiada repozytorium oraz w pełni odpowiada za nie.

Projekty oparte o systemy typu Wordpress są znacznie tańsze, budowane w większości za pomocą wtyczek różnych autorów. Poziom bezpieczeństwa jest niższy a czas wydania poprawek znacznie dłuższy. Ich głównymi odbiorcami są małe biznesy a wykonawcami freelancerzy lub agencje które nie posiadają własnego rozwiązania.

Zespół programistów przy pracy nad darmowym rozwiązaniem. Źródło: cheezburger.com, giphy.com

Autorskie systemy CMS są z kolei znacznie droższe przy wdrożeniu, zyskujemy za to serwis dopasowany do naszych potrzeb, lepszy support, gwarancję, rozwój produktu. Sama struktura projektu jest zazwyczaj bardziej złożona a oczekiwania co do budowania kolejnych widoków dużo bardziej ambitne. Tego typu rozwiązania stosuje się przede wszystkim do serwisów korporacyjnych, indywidualnie projektowanych stron WWW czy zaawansowanych wizualnie projektów. Wykonawcami są wyłącznie większe agencje, które mogę poświęcić czas na rozwój własnego produktu.


Oceń artykuł
4.5/5
ilość głosów: 76
teamsolution
Marketing | Web Design & Development

Może Cię również zainteresować

Obserwuj nasze profile social media, aby być na bieżąco

Zrób krok naprzód

Zapytaj o współpracę
Zaufali nam i się nie zawiedli
  • Subaru Polska
  • CCC
  • Blachotrapez
  • Dako
  • Bank Spółdzielczy w Limanowej
  • Semilac Ireland
  • Lestello